DSİ tarafından Alaplı'da kurulacak olan cüruf tesisi alanında bulunan yapay gölün kurutulmasında herhangi bir sakınca olmadığı raporu verilmesinin ardından geçtiğimiz günlerde önceki dönem Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, cüruf tesislerinin ruhsatlandırılmasına sert tepki göstererek, Alaplı ve Ereğli bölgesine cürufun bela olduğunu söylemişti.

Dünde, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt beraberinde Ak Parti önceki Dönem Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Alaplı İlçe Başkanı Altan Güngör, Ak Parti Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Zafer Durmaz ve Alaplı ilçe yönetim kurulu üyeleri ile birlikte; Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürü Cihan Tatar’ı makamında ziyaret etti.

Milletvekili adayı gösterdiyseniz Belediye Başkan adayı da  gösterseydiniz! Milletvekili adayı gösterdiyseniz Belediye Başkan adayı da  gösterseydiniz!

Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Faruk Çaturoğlu: “Alaplı ve Ereğli halkının başına bela olan büyük çevre ve sağlık sorunlarına yol açan, TÜBİTAK tarafından tehlikeli atık olarak değerlendirilen “cüruf” sorununun kökten çözülmesi amacıyla Milletvekilimiz Saffet Bozkurt, Alaplı İlçe Başkanımız Altan Güngör, Partimizin Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Zafer Durmaz ve Alaplı ilçe yönetim kurulu Üyemiz Fatih Kaya ile birlikte; Çevre Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı ÇED Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürü Cihan Tatar’ı ziyaret ettik. Kendisi ile bu konuyu enine boyuna istişare ettik. Sayın Genel Müdürümüz elinden geleni yapacağını ifade ederek ÇED süreciyle ilgili görüşlerine başvurulan yerel kurumlarında aynı hassasiyeti göstermesini beklediğini ifade etti. Bizde bekliyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanımız sayın Mehmet Özhaseki’de süreci hassasiyetle takip ediyor. Kendisine bölge halkı adına teşekkür ediyoruz. Bu sefer bu konu İnşallah kökünden çözülecek.”

Kaynak: Haber Merkezi