Bu hafta başında esnafın Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandığı kredilere faiz oranları büyük ölçüde artırıldı. Çaycuma Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Kandemir, kararın iptali için girişimler yaptıklarını söyledi. Konunun takipçisi olduklarını söyleyen Başkan Kandemir: “14.03.2024 günü kooperatiflerimize gelen 2024/9 genelgede faizlerin geriye dönük güncellemesi ile birlikte tüm ülkemizdeki esnaf ve sanatkârlarımızı sıkıntıya girdiği gibi ilçemiz esnaflarımızı da derinden üzmüş ve etkilemiştir. Esnaflarımız bu ekonomik şartlar altında ayakta kalmaya çalışırken tasarruf tedbirleri adı altında yapılan, çekilmiş ödemesi devam eden kredilerin %15-%20 arasında faiz yükü konulması esnafımızın bütün planlarını altüst etmiştir.

Genelgenin yayınlandığı tarihten itibaren Genel merkez TESKOOP  başta olmak üzere TESK’e bağlı Federasyonlar, Birlikler, Odalar ile  birlikte meclis  de görev alan Milletvekillerimiz ve Esnaf teşkilatından millet vekili seçilen vekillerimizle birlikte Teskoop önderliğinde hep birlikte bu durumun takipçisiyiz. Çaycuma Esnaf ve Sanatkar odası ve Kredi Kefalet kooperatif yönetimi olarak basında şu ana kadar takipçisi olduğumuzu,  bu yanlışın düzeltilmesi ve esnafımızın lehine döndürebilmek adına görüşmeler yapılıp konunun düzeltilmesi için İktidar muhalefet partisi ayrımı yapmaksızın tüm milletvekilleriyle görüşülüp karardan vazgeçilmesi adına taleplerimizi sunduğumuzu, konunun takipçisi olmaya da devam edeceğimizi tüm esnaf ve sanatkarlarımıza duyurulur.

Ağaç kakma sanatı eserleri sergilendi Ağaç kakma sanatı eserleri sergilendi

AYLIK 19 MİLYON KREDİ VEREBİLİYORUZ

Dün olduğu gibi bugünde gücümüzün yettiği elimizden geldiği kadar tüm esnaf ve şoför üyelerimizin hep yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. İsteğimiz dışında kooperatiflerimiz adına üzücü gelişmeler yaşandı. Fakat sizlerin kredi taleplerini hazine bakanlığından kredi için plasman gelmemesine rağmen geri dönüş ödemeleriyle aylık 19 milyon kredi verebiliyoruz. Bu süreçte esnafımızı mağdur etmeden gecikmeli de olsa sizin sabır ve hoş görüşünüze sığınarak kredi taleplerine karşılamaya devam edeceğiz."dedi.

Hayri Kandemir

Muhabir: Yeliz Alagöz