Emeklilik hakkı ve prim gün sayısıyla ilgili önemli bir düzenleme yolda. Özellikle Bağ-Kur emeklilik şartları ve erken emeklilik talepleri üzerinde odaklanan düzenleme, 1.2 milyon kişiye prim ve yaş indirimi getirecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur emeklilik şartlarında yapılan düzenleme ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bağ-Kur prim gün sayısının 9000'den 7200'e indirilmesiyle, emeklilik için gereken prim gün sayısı eşitlenmiş olacak. Bu değişiklik, özellikle küçük esnafı, berberleri, kuaförleri, marangozları ve bakkalları ilgilendiriyor. Artık 7200 gün prim ödeyenler de emekli olabilecek.

Düzenleme, 10 ve altında personel çalıştıran işletmelerde çalışanlar için erken emeklilik fırsatı getiriyor. Bu kapsamda, bin 800 gün daha az primle 5 yıl erken emeklilik imkanı sağlanacak.

11 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan hükümlü evinde yakalandı 11 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan hükümlü evinde yakalandı

Prim reformuyla birlikte emekli aylıklarında da yüzde 20'lik bir artış öngörülüyor. Bu, emeklilerin maddi durumlarını olumlu yönde etkileyecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Düzenleme, SSK ve Bağ-Kur arasındaki prim gün farkını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Emeklilik için gerekli prim gün sayısının eşitlenmesi, emeklilik şartlarının daha adil bir şekilde belirlenmesine olanak tanıyacak.

Yapılacak düzenleme ile emeklilik hakkı arayan vatandaşların beklentilerine önemli bir cevap verilmiş olacak. Emeklilik süreciyle ilgili daha fazla detay, Bakanlık tarafından yapılacak açıklamalarla netlik kazanacak.

Kaynak: Haber Merkezi