CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Ağustos ayında verdiği emeklilerin işlemleri ile ilgili soru önergesine verilen cevaptan tatmin olmadı.  Ertuğrul sorduğu soruları yenilerken şunları söyledi: “17 Ağustos 2023 tarihinde emeklilerimizin emeklilik işlemlerinin uzun süreler sonuçlanmaması konusu ile ilgili verdiğimiz soru önergesine bugün cevap verildi. Maalesef soru önergemiz yine “çalışmalara devam edilmektedir” denilerek geçiştirilmektedir.

Aşağıdaki konularda sorduğumuz sorulara cevap verilmemiştir:

Deniz Yavuzyılmaz, Genel Merkez'deki odasına taşınıyor  Deniz Yavuzyılmaz, Genel Merkez'deki odasına taşınıyor 

Bugün itibariyle emeklilik işlemleri için başvuran vatandaş sayısı ve Mart ayından bu yana bekleyen ve sonuçlanmış işlem sayısı kaçtır?

Kamu kurum ve kuruluşları arasında bağlantılı olan her türlü iş ve işlemleri gerçekleştiren vatandaşların, çözülmesi gereken emeklilik, malullük aylığı, yaşlılık aylığı, dul ve yetim aylığı, engelli aylığı gibi tüm işlemlerinin hız kazanmasına yönelik Bakanlığınıza bağlı kurumlarda yapılan evrak işlemlerine dair sürelerin azaltılması hususunda çalışmanız var mıdır?

Bakanlığınız emeklilik işlemlerinin vatandaşımıza yüklediği külfetin en aza indirilmesiyle ilgili ve bu işlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesiyle ilgili bir çalışması var mıdır?

Emeklilik hakkı kazanan vatandaşlardan emekli olmaları için hizmet birleştirme işlem süreçlerine bakıldığında, yapılan işlemlerin süresinin uzunluğu nedeniyle mağduriyet yaşadıkları bilinmektedir. İşlem sürelerinin makul bir seviyeye düşürülmesi yönünde çalışmalarınız var mıdır?

Merkez ve taşra teşkilatında emeklilik servisindeki personel sayısının çoğaltılmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

Vatandaşların ilgili kuruluşlara telefon kanalıyla dahi ulaşamadıkları bilgisi tarafımıza sıklıkla ulaşmaktadır. Vatandaşların, emeklilik işlemleri için başvurdukları kurumlara e-devlet kanalı dışında ulaşabilecekleri kanalların aktifleştirilmesi adına bir çalışmanız var mıdır?

Emeklilik işlemleriyle ilgili bekleme sürecinde olan tüm vatandaşlarımızın bilgilerine sunarız”.

Milletvekili Eylem Ertuğrul’a Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan imzası ile verilen cevapta şöyle denildi: “"EYT düzenlemesinin yürürlüğe girdiği 3/3/2023 tarihinden itibaren aylık bağlama işlemleri kesintisiz devam etmektedir. Bununla birlikte, vatandaşlarımız emeklilik işlemlerine ilişkin başvuru durumlarımı e-Devlet üzerinden takip edebildiği gibi ALO 170 ve CIMER üzerinden de bilgi alması mümkün bulunmaktadır."

Kaynak: Haber Merkezi