Birbirinden önemli eserleri kente kazandıran Samsun Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini Atakum ilçesinde inşa ediyor. Eski Türk-İş Eğitim Merkezi’nin olduğu 27 bin 570 metrekare alanda yapılan kütüphane inşaatı hızla devam ediyor. Fiziki gerçekleşmenin yüzde 15’e ulaştığı proje, her türden içeriğe sahip ve her yaş grubundan insana açık, yaşayan ve hizmet veren bir mekan olacak.

MİMARİSİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

2023 International Property Awards (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) Yarışması’nda ‘Avrupa’nın en iyi kamu binası mimarisi’ ödülünü alan proje, modern ve estetik tasarımının yanı sıra işlevselliğiyle de dikkat çekiyor. 525 bin çeşit kitap kapasitesine ve 1098 kişilik oturma alanına sahip Kütüphane, kitap kafesi, araştırma merkezi, sosyal mekanları, zekâ oyunları atölyesi, işitme ve görme engelli bireyler için oluşturulmuş özel donatılı salonları, yaşam merkezleriyle de isminden söz ettiriyor. Kitap, dergi, gazete gibi dijital yayınlar ve online erişimi imkanlarına sahip olacak Kütüphane 7/24 sıcak çorba ikramıyla misafirlerini ağırlayacak.

ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK, SUYUNU ARITACAK

Kütüphanenin enerji ihtiyacı, optimum koşullarda dahi ışığı direkt elektriğe çeviren ‘Fotovoltaik’ sistemli güneş panellerinden karşılanacak. Projede ayrıca mini atık su arıtma sistemi de yer alıyor. Su tasarrufu sağlanması amacıyla özel olarak tasarlanan arıtma sistemi, yüzey sularını toplayarak arıtacak. Arıtılan su ise projenin yeşil alanlarının sulanmasında kullanılacak.

Milli Eğitim’den öğrencilere ödül Milli Eğitim’den öğrencilere ödül

“DÜNYA’DAKİ ÖRNEKLERİN EN İYİSİ”

Kütüphane Projesi’ndeki son duruma ilişkin açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şehrimiz için önemli yatırımları bir bir hayata geçiriyoruz. Kütüphane Projemizde onlardan biri. Mimarisiyle ödül alan bir proje. Dünyadaki örneklerinin en iyisini yapıyoruz. Bunu Samsun’a kazandırıyoruz. Yüzde 15’i tamamlanan projemizi en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz” dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: DHA