Dünya Süt Günü nedeniyle öğrenciler Zonguldak’ta büyükbaş hayvan çiftliğini ziyaret etti.

Zonguldak Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) almış olduğu bir karar ile sütün önemini vurgulamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 1 Haziran tarihi Dünya genelinde "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmaktadır. Sütün beslenme ve insan sağlığı için önemini vurgulamak ve süt sektörünün ekonomik kalkınmaya, çiftçilere olan katkısını hatırlatmak için Dünya Süt Günü Bakanlığımız tarafından her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Bu kapsamda, İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şubesi tarafından geleceğimizin mimarı çocuklar için İlimiz sınırları içinde bulunan Süt Üretim ve İşleme Tesisinde etkinlik gerçekleştirildi. 19 öğrencinin katılmış olduğu etkinliğe İl Müdürü Yardımcısı İsmail BARUTCU ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Vekili Erhan AKGÜN de eşlik etti.

Çocuklar ve yetişkinler için vazgeçilmez bir temel besin maddesi olan süt ve süt ürünlerinin anlam ve öneminin vurgulandığı öğrencilere işletme ve üretilen ürünler hakkında bilgi verildi. Hammaddeden nihai ürüne kadar izlenilen kaliteli, hijyen ve gıda güvenliğinin ön planda tutulduğu üretim aşamaları aktarıldı.

Zonguldaklı İnşaat Mühendisi Bülent Özdemir hayatını kaybetti Zonguldaklı İnşaat Mühendisi Bülent Özdemir hayatını kaybetti

Etkinlik öğrencilerin konu hakkındaki sorularının cevaplandırılmasının ardından süt dağıtımı yapılarak sonlandırıldı'denildi.

F B I M G 1717502328592

Muhabir: Özlem Yıldız