Samsun’un İlkadım ilçesinde sahilde Samsunum 1 adlı gemide1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları yapıldı. Gemide başlayan etkinlikte saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu. Programın devamında görevleri uğruna hayatlarını kaybeden deniz şehitlerinin anısına Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk tarafından denize çelenk bırakıldı.

2024 Yaz Kur'an Kursları açılışı Ali Erbaş'ın katılımıyla yapıldı 2024 Yaz Kur'an Kursları açılışı Ali Erbaş'ın katılımıyla yapıldı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Samsun Liman Başkanı Muhammet Özçelik, "Kurtuluş Savaşı sonrası 1 Temmuz 1926’da Kabotaj Kanunu’nun meclisimizde kabul edilmesiyle kısıtlamalar kaldırılarak denizlerdeki egemenliğimiz tam bağımsızlığımıza tescil edilmiş oldu. Bu egemenlik hakkımızın nişanesi olarak her yıl bugün Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün ’Denizciliği Türk’ün milli ülküsü olarak düşünülmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ düsturunca denizcilik alanında altyapı, tersanecilik, liman işletmeciliği, gemi işletmeciliği ve ticari faaliyetlerde günümüze kadar atılımlar yapılmıştır. Biz de denizciliği her noktası için akılcı, gerçekçi ve cesur politikalar üreterek Cumhuriyetimizin kuruluşu ile aldığımız bu bayrağı daha yukarı seviyelere çıkartmalıyız” dedi.

Düzenlenen etkinlik, gemi ile tur atılması ve devamında toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı. 

Kaynak: DHA