Samsun Atakum Belediyesi Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamada kapsamında Atakum Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (ATAFOD) iş birliğinde düzenlediği etkinliklerle 100. yıl coşkusu sanatla anlatıldı. 

Otomobil şarampole yuvarlandı: Anne, baba ve sürücü yaralandı Otomobil şarampole yuvarlandı: Anne, baba ve sürücü yaralandı

Etkinlik hakkında bilgi veren Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Cumhuriyet tarihinin en önemli günlerinden geçiyoruz. Pek çok millete nasip olmamış bir günü kutlayacağız. İlkeleriyle, duruşuyla ve yol haritasıyla müthiş bir Cumhuriyet. Türkiye için 100. yıl çok özel. Onun için sivil toplum kuruluşlarıyla, kamu kurumu görevi gören oda başkanlarıyla büyük bir iş birliği içinde yaklaşık bir, bir buçuk aya yayılan Cumhuriyet’in 100. yılı etkinliklerini kutluyoruz. Tüm maharetlerimizi ve Cumhuriyetin eserlerini sergiliyoruz. Bu sergi, Cumhuriyet çocuklarının değerlerini ve eserlerini gösteriyor. Onu hissettirmeye, anlatmaya ve kamuoyuna yansıtmaya çalışıyoruz” dedi.

CUMHURİYET SEVGİSİ FOTOĞRAFLARLA ANLATILDI
Hasan Ali Yücel Gençlik Bilim ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen sergi ile ilgili duygularını paylaşan fotoğraf sanatçıları, son derece anlamlı bir etkinlikte yer almanın gururunu taşıdıklarını belirttiler. Kuş fotoğrafçılığı yapan Yasemin Boyacı, “Cumhuriyet’in 100. yılında yapılan bu sergi, bizi çok mutlu etti. Sanatseverlerin ilgisi de çok güzel. Mutluyuz ve keyifliyiz” derken Ufuk Seferoğlu ise, “Cumhuriyetimizin değerlerini korumak ve yaşatabilmek ve duygularımızı insanlara fotoğraf olarak sunma amacı güden bir sergi. Bu da bizim için büyük bir fırsat. Ne mutlu bize ki duygularımızı fotoğraf olarak fotoğraf severlerin izlemine sunduk” diye konuştular.

YÜZÜNCÜ YILA YAKIŞAN BİR SERGİ
Sergide yer alan fotoğrafların 100’üncü yıla yakışır şekilde ortaya konduğunu belirten ATAFOD Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Görsel Sanatlar Eğitimcisi Hakime Küçük, “Cumhuriyet’in bir fazilet, özgürlük ve insanca yaşamak olduğunu ve öyle olması gerektiğini düşünüyorum. Bütün insanlarımızın bunu hak ettiğini; daha mutlu, huzurlu ve sevgi dolu aydınlık yarınların bizleri beklediğine inanıyorum. Yüzüncü yılın çok büyük coşkusu için sergimizi açtık” dedi. 

FOTOĞRAFLARLA ÖLÜMSÜZ ATATÜRK”
Atakum Belediyesi ile ATAFOD iş birliğinde yapılan bir diğer etkinlik de Prof. Dr. Osman Ürper’in sunumuyla ‘Fotoğraflarla Ölümsüz Atatürk’ konferansı düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk’ün simge haline gelmiş fotoğrafların hikayelerini ve çeşitli anekdotlarının anlatıldığı sunumunda Prof. Dr. Osman Ürper, “Benim için çok anlamlı bir etkinlik. 30 yıllık kariyerimde birçok etkinlik yaptım ama bu akşam en özellerden birisi. Cumhuriyet denince aklımıza ilk meşalenin yakıldığı şehir Samsun geliyor. Burada olmak benim için onur verici. Bugün fotoğraflarla Atamızı anacağız. Böyle önemli bir günde bizi bir araya getiren Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci'ye ve ATOFOD’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Kaynak: DHA