Amasya Valisi Yılmaz Doruk, sabah makamda tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlamalar, Yavuz Selim Meydanı'nda düzenlenen geçit töreni ile devam etti. Amasyalıların da büyük ilgi gösterdiği Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Bayram Çelik ile Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Çakıroğlu, törene katılanları selamlamasıyla sürdü. Günün anlam ve önemini belirten konuşma ve gösterilerin ardından geçit töreni sırasında vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile korteji selamladı.

Amasya  Valisi Yılmaz Doruk törende yaptığı konuşmada, "Bugün ecdadımızın büyük kahramanlıklar ve fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünü kutlayarak, Türkiye yüzyılına ulaşmanın haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Ben de asil milletimizin bir ferdi olarak, bu tarihi günde Cumhuriyetimizin ‘Doğum Belgesi’ olarak nitelenen Amasya Tamimi’nin imzalandığı, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Amasya’mızda sizlerle beraber olmaktan,onur duyduğumu ifade ederek, Cumhuriyet Bayramı’mızı tebrik ediyorum" diye konuştu.

Kutlamalar, kentte çeşitli etkinlikler ile devam etti.

Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu son yolculuğuna uğurlandı Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Kaynak: DHA