İşçilerin kaçak çalıştırılması ve kaçak üretim yapılmasından iktidarın haberi olduğunu ifade eden Genel Başkan Aslan "Yani bugün AKP'nin Cumhurbaşkanı ya da onların bakanlarının buradaki gelişmelerden 'haberi yok' dersek bu gerçek olmaz. Aslında haberleri var. Ama bir tercih söz konusu ucuz emek" diye konuştu. 

Kaçak ocaklarda çalışırken yakılarak öldürüldüğü ya da ölüsünün yakıldığı iddia edilen Afganistanlı maden işcisi Vezir Mohammed Nourtani'nin duruşması için Zonguldak'a gelen Genel Başkan Seyit Aslan, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti'ni (ZGC) ziyaret etti. 

15 Temmuz kortej yürüyüşü yapıldı 15 Temmuz kortej yürüyüşü yapıldı

Hafta sonu 35'inci Olağan Genel Kurulu yapılan ZGC'nin Başkanı Derya Akbıyık ve yönetimini tebrik eden Seyit Aslan, gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Zonguldak Adliyesi 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Saat 15.00'de başlayacak duruşmaya katılacağını ifade eden Aslan, şunları söyledi:
"Kongreniz hayırlı olsun. Başarılar diliyorum. Yakılarak öldürülen maden işçisinin duruşmasına da katılacağız. Aynı zamanda Zonguldak'ta hem üretici arkadaşlarımıza hem sizleri, sendikaları ziyaret etmek üzere de burada bulunuyoruz. Zonguldak bir emek kenti. Yani tarihten beri gerçekten emek kenti ve bu emek kentinde yaşayan insanlarımızın daha insanca yaşaması, daha iyi koşullarda çalışması, buraya gereken önemin ve değerin verilmesi parti olarak da biz geçmişten beri burada bir çalışma sürdürdük. 
Zonguldak  kömür işletmeciliğinde çok önemli bir yeri var. Baktığınızda iktidarlar tarafından giderek madenlerin yeraltı, madenleri yer üstünde vahşi çıkarlarıyla  özelleştirildiği, kapatıldığı, buradaki işçi alımlarını durdurulduğu, giderek kaçak ocaklar haline gelen bir dönemden geçiyoruz. İşçilerin kaçak çalıştırılması, kaçak üretim yapılmasından aslında iktidarın haberi var, yok değil. Yani bugün AKP'nin Cumhurbaşkanı ya da onların bakanlarının buradaki gelişmelerden 'haberi yok' dersek bu gerçek olmaz. Aslında haberleri var. Ama bir tercih söz konusu ucuz emek. Küçük ücretle güvencesiz çalıştırılıyorlar. 
Esas olarak da sermayenin daha çok kazanacağı, daha çok kar elde edeceği bir düzen bir sistem var. Bunun değişmesini istemiyorlar." 

Muhabir: Öznur Güneş