Mahkum çocukların sanatla iyileşmesini, ıslah edilmesini amaçlayan proje ile cezaevi içerisindeki el sanatları, resim gibi birçok farklı atölyelerin bulunduğu koridor, OMÜ Görsel Sanatları Topluluğu'ndan resim bölümü öğrencileri ile mahkum çocukların iş birliği ile rengârenk hale getirildi. Sabahattin Ali, Mehmet Akif Ersoy, Neşet Ertaş gibi sanatçıların resmedildiği duvarlar beğeni topladı. Kültür Sokağı ismi verilen bölümün açılışı törenle yapıldı. Kültür Sokağı'nın açılışına; Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Kavak Kaymakamı Erdem Karanfil, Samsun Vakıflar Bölge Müdürü Ali Erkan Öztürk, OMÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri de katıldı.

Alparslan Bayraktar: Gabar'da petrol üretimi 45 bin varile yükseldi Alparslan Bayraktar: Gabar'da petrol üretimi 45 bin varile yükseldi

YENİDEN TOPLUMA KAZANDIRIP, ISLAH EDİP ONDAN SONRA DIŞARIYA GÖNDERMEK ZORUNDAYIZ’

Açılışta konuşan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, "Hocalarımız ve çocuklarımızın birlikte hazırlamış olduğu kültür sokağının açılışını yaptık. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin çok kıymetli hocalarından çocuklarımızı yetiştirmede, ıslah etmede çok büyük destek alıyoruz. Yavuz hocamla yapmış olduğumuz protokol gereğince buradaki öğretmenlerimize, hocalarımıza OMÜ’nün öğretim görevlileri çok ciddi destek vermektedir. Bu çocuklarımız suç işlese de, suça sürüklense de bizim çocuklarımızdır. Bunları yeniden topluma kazandırıp, ıslah edip ondan sonra dışarıya göndermek zorundayız. Burası bir cezaevinden ziyade bir eğitim yuvasıdır. Çocuklarımızı inşallah burada ıslah edip, eğitip, yeniden topluma kazandırarak evlerine gönderiyoruz” dedi.

‘BU TİP SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI SON DERECE ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR’

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise “Samsun’da adaleti toplumla buluşturan, adaletin sevimli yüzünü gösterme, iletişim kanalarını açık tutma noktasında kurumlar arasında çok ciddi bir çaba sarf eden Başsavcımıza teşekkür ediyoruz. OMÜ’nün sosyal sorumluluk anlamında böyle bir programı uygulaması ve sonucunda ödül takdim töreninde bir arada bulunmaktan son derece mutluyuz. Bu aşamada suça sürüklenmiş çocuklarla ilgili suçun nedenini çok fazla sorgulamanın pek bir anlamı yok ama bir kurum eğer ıslah ederek topluma yeniden kazandırmayı önemserse suç öbeği yükselmekten geriye doğru düşecektir. En büyük kayıp buraya düşmekten ziyade, burada sadece vaktini geçirip ıslah olmadan, bir eğitime almadan, hayatla barışmadan sürenin doldurularak harcanmasıdır. Bu durum, hem birey hem de toplum açısından risk devam ediyor demektir. Bu nedenle bu tip sosyal sorumluluk çalışmaları son derece önem arz etmektedir. Bu hususta akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizle burada olmaktan böyle bir çalışmada paydaş olmaktan son derece mutluyuz. Emeği geçen bütün hocalarıma ve öğrencilerime teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SUÇA SÜRÜKLENMİŞ ÇOCUKLARIN HAYATLARINA DOKUNULDU

OMÜ akademik personeli, çocuk ceza evinde bulunan suça sürüklenmiş çocuklar için bağımlılıkla mücadele eğitimleri, konserler, spor müsabakaları, ahşap ve resim atölyeleri, sinema atölyeleri, seminer ve söyleşiler düzenledi. Üniversite öğrencilerinin de destek verdiği projede, suça sürüklenmiş çocuklarımızın hayatlarına dokunmak, onların cezaevindeki süreçte, bilgi beceri ve davranış bakımından yeni bir sayfa açmalarına destek olmak amaçlandı.

Açılışta Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce Kavak Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki çocuk mahkumlara tatlı ve içecek ikram edildi. 

Kaynak: DHA