TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen yeni düzenlemeler, düşük faizli borç kapatma kredisi sağlanmasını öngörüyor. Bu krediler sayesinde borçlular, mevcut borçlarını tek bir çatı altında toplayarak uygun vade seçenekleriyle ödeme imkanına kavuşacak.

Mevcut borçlarını daha uygun faiz oranlarıyla yeniden yapılandırmak isteyenler için borç transferi kredisi imkânı da sunulacak. Bu fırsat, borçluların mali yükünü hafifletecek ve ödeme kolaylığı sağlayacak.

Yeni düzenlemeler kapsamında, belirli kriterleri karşılayan borçluların kredi sicillerinde oluşan olumsuz bilgiler de affedilecek. Bu sayede, bankaların kara listesinden çıkma şansı doğacak ve kredi raporları düzeltilecek.

Elektrik teli koptu, çıkan yangında 5 dönüm arpa ekili tarla zarar gördü Elektrik teli koptu, çıkan yangında 5 dönüm arpa ekili tarla zarar gördü

Kredi miktarı ve borçların kapatılacağı tarihler, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Bu düzenlemelerin borçlulara sağlayacağı avantajlar arasında borç yükünü ve faiz maliyetlerini azaltma, tek bir borçla uğraşma ve mali yükü hafifletme yer alıyor.

Ekonomik kriz nedeniyle artan kredi ve kredi kartı borçları, birçok kişinin ödeme yapmasını zorlaştırdı. TBMM Genel Kurulu'ndan gelen haberler, borçlulara önemli kolaylıklar sağlıyor. Sicil affı ve yeni borç kapatma kredisi düzenlemeleri sayesinde, ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar rahatlayacak.Cumhurbaşkanının onayladığı borç kapatma kredisi de borçluları sevindiren gelişmeler arasında. Bu kredi için başlangıçta 100.000 TL tutar belirlendi. Devlet garantili borç kapatma kredisi koşulları arasında, borçlunun devlet bankasına başvurarak borcunu tek çatı altında toplaması ve düzenli gelire sahip olması gerekmekte.

Sicil affı ile borç kapatma kredilerine ilişkin düzenlemelerin hangi tarihte yürürlüğe gireceği konusunda henüz net bir bilgi yok. Ancak bu düzenlemelerin TBMM Genel Kurulu'nda onaylanması ve Kurban Bayramı öncesinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Af yürürlüğe girdiğinde, borçlular kredi başvurusunda bulunarak borçlarını kapatma fırsatına sahip olacak.

Bu gelişmeler, borçlu vatandaşlara önemli bir destek ve rahatlama sağlayacak. TBMM'den gelen bu müjde, ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlere nefes aldıracak.

Kaynak: Haber Merkezi