Ereğli'de batan Kafkametler gemisininn kayıp mürettebatı arama çalışmaları sürüyor.

ROMACTED projesi ile çocuklara farklı alanlarda eğitimler veriliyor ROMACTED projesi ile çocuklara farklı alanlarda eğitimler veriliyor

Zonguldak Valiliği çalışmalarla ilgili son durumu paylaştı. Yapılan açıklama şöyle:"Rusya Temryuk limanından aldığı yükü 12 Türk mürettebatı ile Aliağa Limanına götürmek üzere sefere çıkan "KAFKAMETLER" adlı yük gemisi, olumsuz hava koşulları nedeniyle Kdz.Ereğli Limanı önünde demirlemiş ancak askeri mendireğe çarparak Kdz. Ereğli ilçemizde 19 Kasım 2023 tarihinde saat 10.24'te batmıştır. Arama- kurtarma çalışmalarının beşinci gününde 5 mürettebatın cansız bedenine ulaşılmış, kalan 7 mürettebatı bulmaya yönelik çalışmalar aralıksız olarak devam etmektedir.

Valiliğimizce yapılan 29.04.2024 tarihli basın açıklamasının akabinde sürdürülen arama kurtarma çalışmaları kapsamında ARAS Gemi Kurtarma ve Enkaz Kaldırma Şirketi'nce; enkazın etrafı ve altı mümkün olduğunca tarandıktan sonra kıç parçadan zincir geçirilereknkesilmiş ve ikiye ayrılmıştır.

Kesim sonrası dalgıçlarla inceleme yapılmış herhangi bir cenaze emaresine rastlanmamıştır.

Kesim zincirine takılan parçalar güverteye alınmıştır.

Enkaz içinden buzdolabı haricinde yüzeye çıkan herhangi bir döküntü olmamıştır,

Enkaz içinin bulanık olması görüşü engellemektedir, görüş açıldığında detaylı incelemelere devam edilecektir.

Kayıp mürettebatın bulunmasına yönelik arama çalışmaları ilgili kurumlarımızın koordinasyon ve işbirliği ile devam etmekte olup periyodik olarak yapılan istişare toplantıları ile tüm olasılıklar titizlikle değerlendirilmektedir.

Konu ile ilgili somut bir gelişme yaşandığı takdirde kamuoyuyla paylaşılacaktır".

Kaynak: Haber Merkezi