KİT Reformu kapsamında Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı bir taslak olduğunu ifade eden Merkez İlçe Başkanı Zaimoğlu "Eğer yasalaşırsa TTK'nın kapatılması veya özelleştirilmesi kesinleşiyor" diye konuştu. 

Osman Zaimoğlu'nun açıklaması şöyle:

Tahsin Erdem bana değer verse ne olur, vermese ne olur? Tahsin Erdem bana değer verse ne olur, vermese ne olur?

"Bugünlerde gördüğümüz kadarıyla KİT reform adı altında Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı bir şey var. Torba yasa olacak. Buradaki piyasa değişikliği taslağı mevsimlerine geliyor. Burada TTK'nın da isminin olduğu bir durum, kapatılması veya özelleştirilmesiyle ilgili şirkete dönüştürülmesi ve yapının değişiklikleriyle ilgili bir yasa tasarısı geliyor. Çok önemli ve ciddi bir konu. Zonguldak açısından bizi ilgilendiren kısım. Tabii tüm kuruluşlar, KİT'teki diğer 18 şehirimiz için bir değerlidir ama onun teknik bakımdan detayları bilmediğimizden dolayı bizim için önemli olan TTK'dır. Dolayısıyla 19'uncu sırada isim geçen TTK'yla alakalı yani Türkiye Taşkömürü Kurumu'yla alakalı bazı çekincelerimiz var. Bunlarla ilgili bazı uyarılar yapmak istiyoruz. Kamuoyuna bazı bilgilerle aydınlatma yapmak istiyorum. 

Buradaki KİT reformu adı altında çok yasa tasarısı, yasa değişikliği tasarısıyla iş gündemine geliyor dedik. Bunun içeriğine baktığımız zaman da kapatılması veya özelleştirilmesi kesinleşiyor. Bu eğer yasalaşırsa TTK'nın kapatılması veya özelleştirilmesi kesinleşiyor. Yani iki tane de iki konuda da yetki geliyor Bu TTK'nın kapatılması veyahut da özelleştirilmesi demek çalışanların özlük haklarında çok büyük kayıplar yaşamak demektir. TTK'nın yönetim yapısı değişiyor. Yönetim yapısı değiştiği zamandaki üretim anlayışı da değişiyor. Her şey Zonguldaklı ve zaten çok geriye gitmiş ıkaderine mahkum bırakılmış bir Zonguldak. Tamamen bir kasaba ve köy haline getirilecek. Bu bunlar çok büyük endişelerimiz var. Bu noktada bizim her zaman gururla, iftiharla söylediğimiz bir isim; Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Deniz Yavuzyılmaz gibi bir güvencemiz var. Sayın Milletvekilimiz olduğundan dolayı kolay kolay bu işi geçirmeyeceğini umut ediyorum, bu mücadeleyi vereceğini biliyorum takipçisi olacağını biliyorum. Tabii bu Ankara boyutu. Zonguldak boyutunda da biz yerel siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları, örgütler bunlar da artık ne olduğunu, nelerin yaşandığını çok iyi gün gün öğrenmeye başladılar. Teyakkuz halindeyiz. Ama bunu sadece şu anda biz maden mühendisleri odası ve Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir teşrif olarak takip ediyoruz. Buradan biraz rahatsızlığım var. Bu şehrin en önemli geleneklerinden TTK dediğimiz zaman bir yönetimi varsa karşısında da genel maden işçileri sendikası vardır. Genel maden işçileri sendikasının sayın yetkililerini an itibariyle konuya vakıf olmalarını biliyorlarsa konunun takipçisi olmalarını takip ediyorlarsa ciddiyetinin ne olduğunu kamuoyuna açıklamalarını talep ediyorum."

Muhabir: Öznur Güneş