Ankara Spor takımının Süper ligde uzun bir süre boyunca oynamasının ardından küme düşürülmesi, TFF tarafından alınmış olan bir kararın sonucudur. İşte bu süreç hakkında tüm yaşananlar ve merak edilenler için özel olarak hazırlamış olduğumuz yazımıza bakabilirsiniz.

Ankara Spor Ligden Düşme Olayı Nasıl Oldu?

Ülkemizde yerel futbol takımlarından birisi olan Ankara’da kurulan ekibin ilk defa küme düştüğü döneme bakalım. Başkent ekibi ligde mücadele ederken PFDK tarafından alınmış olan bir karar ile karşı karşıya kaldı. 15 Eylül 2009 tarihinde bu karar alınmıştır. Buna göre ilgili takımın aynı ligde bulunan Ankaragücü ekibi ile var olan ilişkisi gerekçe olarak gösterilmiştir.

İşte bunun sonrasında şu nedenlerden dolayı ligden düşme gerçekleşmiştir;

·       Açıklanmış olan karara göre iki başkent takımının arasında var olan ilişki sportif rekabetin yaşanmasına engel olarak görülmüştür.

·       Hem ligin hem de müsabakanın dürüstlüğüne yönelik olarak gölge düşmesi şeklinde tanımlanmış olan bir gerekçe de karşımıza çıkar.

·       Bunun yanı sıra ligin tarafsız olduğuna dair kamuoyu üzerindeki algının değişeceği tehlikesi de göz ardı edilmemiştir.

İşte bunların sonrasında TFF tarafından tanımlanmış olan 17.madde uyarınca takım ligden düşürülmüştür. Ancak bunun ardından Ankara Spor ekibi mahkemeye giderek bu karara itiraz etmiştir. Bunun sonrasında TFF yönetimi takım ile görüşme yapmış ve bu davadan vazgeçmesi söylemiştir. Ancak Ankara Spor buna rağmen davasını hiçbir şekilde geri çekmemiştir.

Hemen devamında yaşanan gelişmeler ise daha ilginç olması ile dikkat çeker. Çünkü TFF tarafından Ankara Spor takımının var olan mevcut lisansı iptal edilmiştir. Böylelikle başkent temsilcisi ligden ihraç edilerek tüm liglerden aynı zamanda men edildiği için farklı bir durum ortaya çıkmıştır.

2011 yılında ise Ankara Spor yaşanan bu gelişmelerin ardından davasını geri çekmek zorunda kalmıştır. TFF ise bu gelişme ile beraber ihraç kararını kaldırmıştır. Buna rağmen takımın lige hiçbir şekilde geri dönmeyeceği de ifade edildiğinden Ankara Spor takımı yoluna birinci ligden mücadele etmeye başlamıştır.

Ankara Spor İkinci Küme Düşme Olayı Nasıl Gerçekleşti?

Türkiye’deki spor takım kulüplerinden olan Ankara Spor ligden bir daha düşmüştür. İlk defa yukarıda ifade ettiğimiz tarihlerde ligden düşürülen takım ardından başarılı bir mücadele örneği ortaya koymuş ve lige geri dönmesini bilmiştir. 2015 ve 2016 sezonu içinde ligi 5.sırad bitirmiştir. Hatta bu sene Avrupa liginde de ülkemizi temsil etmiştir. Ancak bir sonraki sezon gerek kötü yönetim gerekse kaliteli bir kadronun kurulamaması nedeni ile takım istemediği sonuçları almıştır.

Buna göre Ankara Spor takımı küme düşme hattının yalnızca 2 puan üzerinde ligi tamamlanmasının ardından Melih Gökçek istifa etmiştir. Bu isim takımın onursal başkanı olmasından ötürü ekip için büyük bir anlam ifade ediyordu. Yaşanan bu gelişme sonrasında izleyici sayısı da düşmeye başlamıştır. Burada dikkat çeken bir diğer nokta ise Ankara büyükşehir belediye başkanlığına Mustafa Tuna’nın gelmesinden sonra takıma aktarılan kaynakların bir anda kesilmesidir.

Tüm bunların akabinde ise Ankara Spor takımı ligin bitmesine bir hafta kalan zaman dilimi içinde ligden düşmesi kesinleşen takım olmuştur. Bu tip gelişmeler gösteriyor ki başkent ekibi belli bir dönem boyunca ligin asansör takımlarından birisi olmuştur.

Ankara Spor Takımın Son Küme Düşme Olayı Nasıl Oldu?

Ankara spor neden küme düştü: Süper ligde bulunduğu zaman dilimi içinde takım Ankaraspor Avrupa ligi içinde de mücadele etmesinden dolayı öne çıkar. Ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden ekibin en son küme düşme olayına bakalım. 2018 ve 2019 sezonunda takım iyi bir oyun ortaya koymuş ve yine iyi sonuçlar almıştır. Süper lige dönme mücadelesi içinde ise play off oynamaya hak kazanmıştır. Bu dönemde yarı final maçında Gazişehir Gaziantep takımı ile karşılamıştır. Ancak burada penaltılar sonrasında elenmiştir.

Hemen bir sene sonra ise Ankara Spor takımı için işler yeniden kötüleşmeye başlamıştır. Buna göre takım hem yönetimsel sorunlar hem de maddi imkansızlıklardan dolayı yeteri kadar transfer yapamamıştır. Bunun yanı sıra ulusal lisansı da elde edemediği için TFF tarafından kendilerine 3 puan silme cezası verilmiştir. Zaten ligde de kötü sonuçlar almasının ardından 16.sırada ligi tamamlamıştır. Böylelikle küme düşmüştür. Fakat Süper lig o dönem pandemi nedeni ile 21 takımla oynanacağı için bu karar geçersiz hale gelmiştir ve Ankara Spor burada devam etmiştir. Ancak daha sonra yine bir alt lige düşmüş olduğunu da unutmayalım.

Kilimli Belediyespor, Devrek Belediyespor maçı sona erdi: İşte BAL'a yükselen takım Kilimli Belediyespor, Devrek Belediyespor maçı sona erdi: İşte BAL'a yükselen takım

Olcay Şahan, Cenk Doğan, Gökhan Kurumuş, Ömer Faruk Sezgin, Recep Taşbakır, Berk Karadağ, Serdar Deliktaş, Emre Can Örme, Ramazan Eren Demir, Yusuf Buğra Koşal, İbrahim Sürgülü, Anıl Atağ, Batuhan Kırdaroğlu, Kaan Baysal, Furkan Eliaçık, Adal Beran Bülbül, Hamza Gür, Recep Yemişci, Umutcan Keleşcan, Fatih Kızılkaya, Raşit Yöndem, Berkay Oğuz, Yunus Emre Metin, Burak Tarlabölen, Doğukan İnci, Ali Rıza Kılıç, Cihan Berk Alkılıç, Gürkan Kürşad, Serkan Yavuz, Mahmut Bilir, Oğuzhan Yılmaz, Fahrettin Berk Yılmaz ise Ankara Spor takımının bu sene mücadele eden kadrosunda bulunan isimler olarak dikkat çekiyor.

Ankara Spor ekibi ülkemizi iki kere yabancı arenada temsil etmiştir. Bunlardan ilki 2005 – 2006 yılında gerçekleşmiştir. Burada ikinci tura kadar çıkabilmiştir. Bunun yanı sıra Avrupa ligi maçlarında yani 2016 – 2017 sezonunda ise ikinci tura kadar çıkma başarısını göstermiştir. Toplamda ise 8000 puan ile takımlar sıralamasında öne çıkmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi