İttifak kararına tepki gösterdi: İstifa etti! İttifak kararına tepki gösterdi: İstifa etti!

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, “Zannediyorlar ki, Kozlu’da her şey iyi gidiyor. Para geliyor, her şey o paradan ödeniyor. Hayır, o iş öyle değil. Geldikleri zaman o gerçekle karşılaştıklarında ne yapacaklar biliyor musunuz? “Ali Bektaş borçlu belediye bıraktı, Ali Bektaş şöyle yaptı’ diye ağlamaya başlayacaklar. Kendi partimden gelende ağlamıştı, karşı partiden gelende ağlamıştı. Siz hiç Ali Bektaş’ı ağlarken gördünüz mü? Hiç bir zaman Ali Bektaş çıkıp ta, ‘Borçlu belediye aldım, O yüzden bir şey yapamıyorum’ diye ağladığını duydunuz mu? Ağlayan adam belediye başkanı olmasın. Meseleyi bileceksin buraya geleceksin ondan sonra ağlayacaksın” dedi.
Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş “Belediyecilik öyle dışardan göründüğü gibi kolay değildir. Ben Maden Mühendisiyim. TTK aslında bir okuldur. 600 kişiyi sorumluluğuma alıp yöneticilik yaptım. Coğrafyası çok zor olan hele birde iktidar belediyesi değilsen bu yükün altından kalkma şansın yoktur.
Kozlu Belediyesi’nin toparlanma döneminde şayet bir el değişikliği olursa geçmişe döneriz. Hayatta işçi çalıştırmamış, kimseye hatta kendine bile faydası olmayanlar çıkmış ‘Kozlu Belediye Başkanlığına Adayım’ diyor. Nüfusun hızla arttığı ve paranın döndüğü bir memlekette huzuru sağlamak öyle kolay değil” ifadelerini kullandı.
“İFLAS EDEN BELEDİYEYİ AYAĞA KALDIRDIK”
Başkan Ali Bektaş açıklamasında, “Kozlu Belediye Başkanı olduğumuz 1999 yılını düşünün. Nüfus 25-30 bin arasında. Her şey dağınık. Sıfır kurumsal yapı. Ne belediye binasında, ne de şantiyelerde düzen var. 1999 yılında ilk seçildiğimizde kapısına, ‘iflas ettik’ diyerek kapısına siyah bayrak çekilmiş bir Kozlu Belediyesi teslim almıştık. İnsanlar bunu çok çabuk unutuyorlar.
İflas etmiş bir Kozlu Belediyesi’ni aldık. İller Bankası’ndan gelir bildiğiniz 0 lira. O dönem yaşım genç, kendi kendime ‘Bir şeyler yapılabilir’ diye düşünerek kolları sıvadık.
Kozlu tam olarak rezalet bir vaziyette. Afrika’nın Gettolarına benzeyen yapılar, yolların yaklaşık yüzde 60-70’i hep çamur. Sadece anayollarda beton var diğer yolların tamamı toprak ve çamur. Kasa sıfır ve para yok. Bu yapıyla ilk dönemimize başladık. O dönem bir günde 36 farklı noktada çalışma başlattık. Bunları parasız, borç-harç içerisinde yapıyoruz. Bunca hizmetlere rağmen o dönemin sonunda oyumuzu artırdığımız halde seçim kaybettik. Milletvekili Danışmanlığı görevi üstlenerek vatandaşımızdan hiç kopmadık. 5 yıl sonra bu memlekette sadece iftirayla ve başka fikirlerle bizleri yıkmaya çalışan zihniyet, o zaman bu zihniyeti aşamamıştık. 
“ALİ BEKTAŞ’IN DERDİ KOZLU’YA HİZMET ETMEKTİR”
Kozlulu hemşerilerim tekrar, ‘Yaparsa Ali Bektaş Yapar’ dedi. Hem de hiç olmayan, tabela partisi haline gelmiş bir partiden seçim kazandık. AK Parti’ye geçerek hiçbir dönemde olmadığı kadar Kozlu’da çalışma yaptık. Kaynakları da kendimiz yarattık. O dönem bazı çevreler, “Ali Bektaş Kozlu’yu sattı” dediler. Paraların tamamı Belediye hesabına yatmış, sahilinden yollarına, altyapısından üstyapısına kadar bu kaynakların tamamı Kozlu’muza hizmet olarak aktarıldı. Bu kesimlerin amacı hizmet değildi, tamamen karalamaktı ama vatandaşlarımızın bunu yemedi. Bizim Kozlu’yu satmak gibi bir derdimiz yok, bizim derdimiz Kozlu’ya hizmetti.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle, Zonguldak Belediye Başkan Adayı olduk. Seçim kaybettik. Bir beş yıl geçti ve Kozlulu hemşerilerimiz, “Bu böyle olmuyor, Ali Bektaş gene gel” dediler. Bu kolay değil. Bu başlı başına bir siyaset hikayesidir. 5’er yıl arayla insanlar unutulur, biz unutulmadık, daha da rağbet gördük. Sokağa çıkacak yüzümüz oldu Allah’a şükürler olsun.
“KOZLU BELEDİYESİNİ YENİDEN TOPARLADIK”
Bu dönem bana, ‘Aday mısın?’ diyenlere bende diyorum ki; “ADAYIM.” Sebebi, yine toparladık. Belediye konuşulmuyor, yeşillikler yapılıyor, doğalgaz çalışmaları nedeniyle bütün yollar yıkıldı yeniden yapılıyor. İlçenin yüzde 95’ine doğalgaz geldi. Günümüz koşulları gereği Kozlu Belediye yardım etmeseydi doğalgaz firması ilçenin yüzde 50’sini bile yapamazdı. Yollarımız, ana yollar dahil yüzde 90’ının asfaltını yaptık. Maaşları günü gününe ödedik. Çalışanların çok az bir alacağı kaldı, O’nun da tamamını ödeyeceğiz.
Kozlu Belediyesi olarak bütçemizi toparladık ve kurumsallaşma anlamında son aşamaya geldik. Ekonomiyi de toparlayarak kurumsallaşma anlamında bütünleşmeyi sağlamayı hedefliyoruz.
“ALİ BEKTAŞ KİMSEYİ KARALAMAZ, PROJE ÜRETİR”
Ali Bektaş olarak, ‘Birilerini karalayayım, Belediye Başkanı olayım’ gibi bir amacım yok. Benim bu dönem, “Bu sefer Kozlu için Belediye Başkanı olayım ve kurumsal yapıya kavuşturayım” yönünde hedefim var. Bu yüzden iki dönem üst üste Belediye Başkanlığı için hemşerilerimden yetki istiyorum. Ali Bektaş olarak iki dönem üst üste Belediye Başkanı olsaydım bahsettiğim sorunların belki de hiçbirini yaşamayacaktık. Bir daha Ali Bektaş’ın, Kozlu Belediyesi’ni düzeltmeye yaşı yetmez. Kozlu Belediyesi’ni kurumsal yapıya oturtmak için o yüzden bu dönemi çok istiyorum. Bu dönemi kazanırsak tamamen kurumsal yapıya kavuşmuş, hizmetlerin çoğu tamamlanmış sadece sosyal belediyecilik yapacak bir Kozlu Belediyesi bırakmak istiyorum. O’ndan sonra hangi partiden kim gelirse gelsin sistemle çalışacak.
“ÇALIŞANLARIMIZIN MAAŞLARINI TAKIR TAKIR ÖDÜYORUZ”
Diyorlar ki, ‘Neden bu kadar borç var?’ Arkadaşlar, Kozlu İlçemizde coğrafi konum itibariyle hizmet çok pahalı. Konya’nın bir ilçesine asfaltı 100 liraya yapıyorsunuz, Kozlu’da aynı yolu 1000 liraya yapıyorsunuz ama genel bütçeden belediyelere aynı para aktarılıyor. O yüzden bizim gibi belediyeler borçlu. Tüm bunlara rağmen toparlayarak hizmet üretiyoruz.
Kozlu Belediyesi’ni ekonomik olarak toparladık. Kimse belediyeyi olumsuz yönde konuşmuyor. Çalışanlarımızın maaşlarını alın terleri kurumadan hesaplarına yatırıyoruz. Kozlu Belediyesi’nin önümüzdeki süreçte kimseye muhtaç olmadan hizmet üretir noktaya getireceğiz.
“ALİ BEKTAŞ KOZLU’NUN NÜFUSUNU İKİYE KATLADI”
“Ali Bektaş Kozlu’ya ne yaptı?” diyenler var. Bende hayret ediyorum. İnsanlar kör olabilir, bazı şeyleri göremeyebilir. Oy da vermeyebilir ama hakkımızı vermek zorundadırlar. Çünkü biz ekimizle göreve geldiğimiz gün Kozlu 26 bin nüfusuyla sıradan bir Anadolu kasabası görünümündeydi. Kozlu, Zonguldak’ta nüfusunu ikiye katlayarak 50 binlere çıkaran tek ilçedir.
Bazıları imarlar üzerinden bizleri eleştiriyor. Şunu unutuyorlar, Kıyı Kenar Çizgisi ile Orman Arazisi arasına sıkışmış yerler için ancak böyle hizmet üretip, nüfusu artırabilirsiniz. Yeter ki bu binaların kontrolünü sağlayabilesiniz.
“KOZLU’YA TOKİ’Yİ MUTLAKA GETİRECEĞİZ”
TOKİ’yi getirmek için en fazla uğraşan Belediye Başkanı benim. Burada da karşımıza arazi sorunu çıktı. “Kılıç Mahallesi’ne TOKİ gelsin” dediler. TOKİ yetkilileri geldi, Kılıç’ın zemini kaygan. O yüzden olmadı. TOKİ sorunsuz arazi istiyor. İhsaniye Mahallesi’nde yer bulduk mahkemesi bitti tam anlaşma aşamasına geldik o anda deprem felaketi yaşadık. Önümüzdeki süreçte TOKİ, Kozlu’ya mutlaka gelecek.
“SORUNSUZ BİR İMAR PLANI ÇIKARDIK”
Kozlu gibi coğrafi konuma sahip araziye bölgelerde nasıl imar yaparsanız yapın mahkemeler şikayetleri dikkate alarak mutlaka bir sorun bulup iptal edebilir. Ben şuna üzülüyorum. Dümdüz şehirlerde yaşayan bilirkişi getiriyorlar buranın ruhunu anlamadan hazırlanan raporlar dikkate alınarak karar veriliyor. Bir de menfaatler doğrultusunda şikayetler yapılıyor. Bu dönem sorunsuz bir imar planı çıkardığımıza inanıyorum.
“ŞANTİYELERİMİZİ KURUMSALLAŞTIRDIK”
Ne yaptı Ali Bektaş? Hiçbir şey yapmadı Ali Bektaş! Bir şehir düşünün. Belediye binası bile yok. Belediye binasından başladık. Fen İşleri Şantiyemiz, Temizlik İşleri Şantiyemiz, Park-Bahçeler Müdürlüğü Şantiyemiz, İtfaiyemiz ve Su İşlerimiz hepsi ayrı ayrı yerde düzenli bir şekilde çalışıyor.
“CENAZE GÖMECEK MEZARLIK KALMAMIŞTI”
Kozlu İlçesi’nde cenaze gömecek yerimiz kalmamıştı. Askeritepe ve Asri Mezarlıklarını genişlettik. Şu anda iki tane daha yeni mezarlık yaparak sorunu kökten çözdük. Diyeceksiniz ki, “Mezarlık yapmayı hizmet olarak mı görüyorsunuz?” Evet, en büyük hizmet mezarlık sorununu çözmektir. Mezarlıklarla ilgili hiçbir sorunumuz kalmadı.
Biz göreve gelmeden önce Kozlu’da insanlar kefen parası olarak kenara para ayırıyordu. Biz geldik kefen parası olayını kaldırdık. Zengin-fakir, kim olursa olursun sadece bir telefonla her türlü hizmet veriliyor.
“SOYYAL BELEDİYECİLİKTE ÖRNEK OLDUK”
Kozlu Belediyesi olarak hizmetin yanı sıra sosyal belediyecilikte ülke genelinde en önde geliyoruz.
Kozlu’da kim hasta? Otomatik hasta yatağı lazım. Türkiye’de belki de büyükşehir belediyeleri bile yapamıyordur. Kim hastaysa evinden alıp hastaneye getirerek tedavilerinin ardından yeniden evlerine bırakıyoruz. Bütçemizi zorlayarak kıt-kanaat bu işleri yapıyoruz.
Kozlu İlçesi’nde ihtiyaç sahibi 40’a yakın vatandaşımızın evlerini tamir ettirdik ama bir şırak diye fotoğraflarını çekerek reklamını yapmıyoruz. İyilik yapıyorsan insanları reklam etmeyeceksin. Benim kitabımda böyle bir şey yok. Ben doğru dürüst açılış bile yapmıyorum. Bu işlerin reklamını yapmadığım için belki de, ‘Ali Bektaş bir şey yapmıyor’ diyorlar.
“TÜRKİYE’YE HERGÜN GÜNDEM OLURDUM”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hiçbir şey yapmadan yaptığı o reklam ve açılışlara harcadığı paraları ben harcasam her gün Türkiye’ye gündem olurum. Ama iyilik yapıyorsan insanları reklam etmeyeceksin. Efendim “Belediyecilik reklamdır” deniyor. Hayır, ben buna inanmıyorum. Belediyecilik hizmettir diye düşünüyorum. Ekrem İmamoğlu yalandan yere bir yol, bir çeşme açıyor; “Oooo büyük iş yaptı.” Alt tarafı çeşme. Benim o kadar bütçem olsa insanlar hiçbir sıkıntı çekmeyiz. Kozlu’da hizmet belediyeciliğinin yanında sosyal belediyeciliğe önem veriyoruz.
“2500 VATANDAŞIMIZI EKMEK SAHİBİ YAPTIK”
Hiç bir şey yapmadık mı? Kozlu’yu ilçe yaptım. Kozlu’da yaklaşık 2100 kişiyi ekmek sahibi yaptım. Zonguldak’ta bunu Ali Bektaş’tan başka birisi yoktur bunu yapabilecek olan. Türkiye’de bunun örneği yok. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) 1500 kişi alındı, Türkiye’ye gündem oldu. İnsanlarımızı öyle veya böyle ekmek sahibi yaptım. Gıda yardımlarının ise bizde sınırı yoktur.
“KOZLU’YU SEL BASKINLARINDAN KURTARDIK”
Kozlu İlçesi’nde yaptığımız en önemli işlerden bir tanesi de sel ve su baskınlarına karşı önlem almaktır. Saatte metrekare başına 20 kilogram yağmur yağdığında Kozlu’da her yeri su basıyordu. Deniz seviyesinden 250 metre yüksekliğindeki Topbaşı Mahallesi’ni su basıyordu. Hiç altyapı yok. O kıtlık zamanımızda insanlarımızın rahat yürümeleri için para yok, makinelerde yok altyapı yaptık. O günden bugüne kadar sadece saatte 130 kilogram yağmur yağdığında sorun yaşadık ve onu da hallettik.
“ELEŞTİRİN, OY VERMEYİN AMA HAKKIMIZI VERİN”
Ali Bektaş ne yaptı? Zonguldak’taki belediyelerin tamamından daha fazla yeşil alan yapmış. Altyapısından üstyapısına, yolların tamamını yaptı. Sahil yaptı, sahalar yaptı, doğalgaz yaptı. Eleştirin, oy vermeyin ama hakkımızı verin kardeşim. Biz Kozlu’yu, Kozlu yaptık. Biz bunları oy için yapmadık. Biz bu memleketi sevdiğimiz, bu memlekette yaşadığımız, bu memlekette öleceğimiz ve cenazemiz buradan kalkacağı için yaptık.
“KOZLU’DA EV ALMAK AYRICALIK OLMUŞTUR”
Sokakta, ‘Allah razı olsun bunu da yaptı’ deyin. Eksiklerimiz var mı? Var. Hatamız var mı? Var.  Onlarca eksikte sayabilirsiniz, hata da sayabilirsiniz.  Ekonomik sorunlara sığınmadan her şeyi yapmaya çalıştık. Ekonomik koşullara sığınsaydık burada bir çivi dahi çakamazdık. Çalışanlarımıza hiçbir zaman insani dışı davranışta bulunmadık. Çalışanlarımızın maaşlarını aksaksız takır takır vermişiz. Bunları yaparken insanlığı da unutmadık. Arkadaşlar 1,5 yıl bu memlekette, hatta pandemi nedeniyle dünyada yok. Evlerimize kapandıydık.
O 1,5 yıla rağmen sahili düzenledik, doğalgazı yapmışız, çarşı içini yeniden düzenlemişiz, altyapıyı yapmışız, asfaltını yapmışız. Kozlu’yu yaşanabilir hale getirmişiz. Kozlu’da ev almak ayrıcalık olmuştur Zonguldak’ta. Daha ne yapabiliriz? Adam Kozlu’da evim var derken göğsünü kabartıyor.
“BENİM DERDİM KOZLU, SEÇİM KAZANMAK DEĞİL”
Hastane konusuna gelince bazıları ‘Seçim yatırımı’ diyor. Ben hastane işi için elimi taşın altına iki sene önce koydum. İki sene önce seçim mi vardı? Mesele, Kozlu’ya hizmettir. Bu bina çürüyor. Yatırımcıları çağırdık. Defalarca toplantılar yaptık. Bundan hiçbir siyasi beklentim yok. Gönülden yaşadığın memlekete hizmet etmekse bunan altında siyasi çıkar aramazsın. Ben şark kurnazlığı yapmıyorum. Bu hastane Kozlu’nun önünü açacak. Hastane yeri benim değil. Kozlu Belediye Başkanı olarak ben sadece yatırımcının önünü açar, öncülük yaparım. Yatırımcı hastane için 20-30 milyon TL para harcayacak. Ali Bektaş seçim kazansın diye hiç kimse bu parayı harcamaz. Zonguldak’ta ‘Hastane yapacağız’ diye söz verenlerin ellerinde imkan vardı yapsaydı O’nlar hastane yapardı.
“KOZLU İÇİN BİR TEK PORJELERİ YOKTUR”
Kozlu’da 3 seçim kazandım. Bugüne kadar girdiğim seçimlerde hiç rakipleri karalama yoktur, benim konuşmalarında projelerim var. Benim rakiplerimin tamamında Ali Bektaş’a karşı karalama kampanyası var. Kozlu için bir tek projeleri yok. Kozlu’ya bir çivi çakandan Allah razı olsun. Beni üzen de hiçbir projeleri yok, karalama var o kadar oyu alıyorlar. Eğer Kozlu bugün Kozlu olduysa, gerçekten bunda çok büyük emeklerimiz var. İsteyen istediği yere oy versin beni ilgilendirmiyor ama hakkımızı da versinler.
“KENDİMİ KOZLU MEYDANINDA YAKARIM”
Annesini-babasını gömecek mezarlık bulamayan, evlerine borular delik-deşik olduğu için su akmayan, yaşamın ıstırap olduğu Kozlu’yu yaşanabilir hale getirdik. Bizim derdimiz sadece hizmetle ilgilidir. Şahıslarla ilgili sorunumuz yoktur.
Kozlu’da bu kadar müteahhit var. Bunların hepsi AK Partili değildir. Aralarında CHP’li de var. Gidin sorun da desinler ki, ‘Ali Bektaş bizim bir bardak haram çayımızı içti’ desinler ben Kozlu’da kendimi yakarım.
“KARALAMAYA YAPMAYACAKSINIZ, PROJELERİNİZİ ANLATACAKSINIZ”
Önümüzde seçim var. Siyaset yapacaksınız Ali Bektaş’ı karalamayacaksınız, çıkıp projelerinizi anlatacaksınız. Hiç kimsede böyle bir olgu yok. Şu şuradan olursa, O’nun karşısına şununla çıkarsak böyle olur, yok onun köyünde şudur. Arkadaş bu memlekette bu işi yapacak adamı bulun. Saygı duyalım. Kafanızın arkasında başka bir şey olmasın. Biz bununla oy devşiririz zihniyetini bırakın. Aynı tezgahlara biz bu memleketi bırakmayız. Çünkü biz Kozlu’yu Kozlu yaptık. İnanın toparladığımız halde bunlar şu koşullarda bırakın maaş vermeyi, suyu veremezler.
“ALİ BEKTAŞ’IN AĞLADIĞINI HİÇ DUYDUNUZ MU?”
Belediyeye gelen para bırakın hizmeti, elektrik parasına zor yetiyor. Burası diğer kurumlar gibi değildir. Geldiğiniz makamın ne olduğunu düşüneceksiniz. Onlar gelen paraya göre program yapıyorlar. Biz olmayan paraya göre hesap yapıyoruz.
Zannediyorlar ki, Kozlu’da her şey gidiyor. Para geliyor, her şey o paradan ödeniyor. Hayır, o iş öyle değil. Geldikleri zaman o gerçekle karşılaştıklarında ne yapacaklar biliyor musunuz? “Ali Bektaş borçlu belediye bıraktı, Ali Bektaş şöyle yaptı, Ali Bektaş böyle yaptı’ diye ağlamaya başlayacaklar. Kendi partimden gelende ağlamıştı, karşı partiden gelende ağlamıştı. Siz hiç Ali Bektaş’ı ağlarken gördünüz mü? Hiç bir zaman Ali Bektaş çıkıp ta, ‘Borçlu belediye aldım, O yüzden bir şey yapamıyorum’ diye ağladığını duydunuz mu? Ağlayan adam belediye başkanı olmasın. Meseleyi bileceksin buraya geleceksin ondan sonra ağlayacaksın. Allah göstermesin göreceksiniz geldikleri zaman buraya ağlamaya başlayacaklar.
“KOZLU’DA RESMEN İŞÇİ KIYIMLARI YAPILDI”
Kozlu Belediyesi’nin geçmiş dönemlerini hepimiz hatırlıyoruz değil mi? Bir gecede 300 personeli işten çıkardılar. Resmen kıyım yaptılar. Ekmekle oynadılar. Biz kimsenin ekmeğiyle oynamadık, hep ekmek verdik. İşi bilmeyen adam ya ağlayacak, ya da işçi kıyımı yapacak.
Ali Bektaş’ın tek hedefi, Kozlu Belediyesi’ni kurumsal bir yapıya oturtmaktır. Kozlu Belediyesi’ni kimseye muhtaç olmayacak duruma getirmeyi hedefliyorum o yüzde bu dönem adayım ve iki dönem üst üste yetki istiyorum.
Belediyecilik öyle dışardan göründüğü gibi kolay değildir. Ben Maden Mühendisiyim. TTK aslında bir okuldur. 600 kişiyi sorumluluğuma alıp yöneticilik yaptım. Coğrafyası çok zor olan hele birde iktidar belediyesi değilsen bu yükün altından kalkma şansın yoktur.
Kozlu Belediyesi’nin toparlanma döneminde şayet bir el değişikliği olursa geçmişe döneriz. Hayatta işçi çalıştırmamış, kimseye hatta kendine bile faydası olmayanlar çıkmış ‘Kozlu Belediye Başkanlığına Adayım’ diyor. Nüfusun hızla arttığı ve paranın döndüğü bir memlekette huzuru sağlamak öyle kolay değil.
Anlatacak bir projeniz yoksa, hiçbir bilgi birikimin yoksa, yöneticilik geçmişiniz yoksa, siyasi bilginiz yoksa, ya karalarsınız ya şövenist olursunuz. Şu anda Ali Bektaş’a karşı yapılan budur” dedi.