Libretto ve koreografisi Beyhan Murphy’e, müziği Turgay Erdener’e ait olan modern bale ve dans drama yapıtı Afife, 4,6 ve 30 Kasım temsilleriyle perdelerini 2023-2024 sanat sezonuna açmaya hazırlanıyor. Afife, Türk kadınlarının tiyatro sahnesine çıkmasının yasak olduğu Cumhuriyet öncesi yıllarda, tüm toplumsal baskılara rağmen tiyatro sahnesine çıkan ilk Türk kadını Afife Jale’nin hayatını anlatıyor.

AFİFE ROLÜNÜ ILGAZ ERDAĞ CANLANDIRACAK

Kıvanç Tepe’nin orkestra ve koro şefi olarak yer aldığı eserde Afife rolünü Ilgaz Erdağ canlandırırken Altın Afife rolünde Buse Cengiz, Kırmızı Afife rolünde Nazmiye Khozashvilli, Mor Afife rolünde Merve Gürer, Gümüş Afife rolünde Ana Gorgiashvili, Afife'nin renklerine hayat veriyorlar. 3 Gölge rolünde Alper Akalın, M. Kemal Onur Tunay ve Sinan Kaymak’ın seyirciyi selamlayacağı eserde Afife’nin kuzeni Ziya rolünde Orçun Ünal, Nazır Mehmet Ali rolünde Yunus Emre Örgüt, Doktor Suat rolünde Erkin İnan ve Afife’nin eşi Selahattin Pınar rolünde David Khozashvili yer alıyor. Afife’nin annesi Methiye rolünde Arzu Kaya, aktris Elisa Binemeciyen rolünde ise Damla Oktay seyirciyle buluşacak.

Üreticiye kuşburnu fidanı desteği Üreticiye kuşburnu fidanı desteği

4, 6 VE 30 KASIM TARİHLERİNDE SAHNELENECEK

SAMDOB orkestrasının ve kadın korosunun yer aldığı eserin dekor tasarımı Adnan Öngün’e, kostüm tasarımı ise Bahar Korçan’a ait. Eserin ışık tasarımında Beyhan Murphy ve Oğuz Murat Yılmaz’ın ortak imzası var. Afife'nin konuk eser sorumlusu ve koreograf yardımcısı Demet Gökçelik, konuk solist repetitörü Arkın Zirek, konuk repetitörü ise Deniz Keskin. Eserin SAMDOB Bale Topluluğu repetitörleri ise Orkun Baydoğan ve Ilgaz Erdağ. Eylül Benek Kuru’nun başkemancı olarak görev yaptığı ve 2 perde olarak sahnelenen Afife; 4,6 ve 30 Kasım 2023 tarihlerinde saat 20.00’de Aydın Gün Salonu’nda gerçekleşecek temsilleriyle sanatseverlerle buluşacak. 

Kaynak: DHA