Ceyda ile sevgili iken hep burada buluşuyorduk Ceyda ile sevgili iken hep burada buluşuyorduk

Sol Parti henüz CHP'nin Adayı Tahsin Erdem'e destek konusunda henüz karar vermedi. Zonguldak programına göre ilgili kurulların değerlendirme yapacağını belirten İsmail Yıldız "Şimdi burada aday çıkarmamamız CHP'yi destekleyeceğiz anlamına gelmiyor. CHP'nin politikalarına, genel anlayışına bakacağız" diye konuştu.

Sol Parti İl Başkanı İsmail Yıldız şunları söyledi:
"Sol Parti olarak Zonguldak'ta aday çıkarmıyoruz. Bizim parti programımızda olan şeffaf, halkın çıkarlarıyla ilgili yerel yönetimlerle ilgili elbette ki düşüncelerimiz var. Bunlar nedir?  'Zonguldak'ta ben yaptım ben ettim' kültürünü terk etmek zorunda. En iyi betonu ben dökerim, en iyi  işte Zonguldak'ta köprüyü ben yıkarım, ben yaparsam olur mantığını terk edeceğiz. Şeffaf, demokratik, topluma dokunan, halka sorulan bir belediyecilik, şeffaf, yerel yönetim anlayışını benimsiyoruz. Burada gelinen noktada biz soldan yana, emekten yana, halktan yana bir yerel yönetim modelini benimsiyoruz. Bunun şu anda Zonguldak bir emekli kenti, kaderimiz birilerinin elinde değil. Yoksulluğu bitirip bu kenti yaşanabilir bir hale getirmek için elbette ki yerel yönetimler, yerel demokrasi bunların öncü ayağı olacaktır.
Sonuç olarak bu şehirde bir yerel yönetim var. Ama bugün gelinen noktada ülke sanki genel seçimlere gidiyor gibi bir hava var. Ancak sadece burada bir yerel yönetim seçimi yapılıyor. Yerel yönetim kent yaşamıyla ilgili kentin insanlarının daha mutlu olduğu bir kent. Rantın, yolsusuzluğun olmadığı bir kent hayal ediyoruz. İnsanların mutlu yaşadığı bir kenti sol parti olarak özlüyoruz. Umudumuz hayallerimiz var. Bu kentte yerel yönetici toplumun sorunlarıyla ilgilenmek zorunda. Bu şehir en pahalı suyu kullanan kentlerden birisi. Ulaşımın en pahalı olduğu kentlerden birisi. Ulaşım sorununu çözmesini bekliyoruz.  Zamla bu şehir yönetilmez. Çeşitli modeller var. Ülkede emekten yana bir yerel anlayış, şeffaf, yolsuzluğun, talanın, imar rantının olmadığı bir kent özlüyoruz. Biz bu şehirde yaşıyoruz. Bu şehrin sakini değil, sahibiyiz diye düşünüyorum. Şimdi burada aday çıkarmamamız CHP'yi destekleyeceğiz anlamına gelmiyor.
CHP'nin politikalarına, genel anlayışına bakacağız. Yani işte yazacakları, çizecekleri  şeyler ne olacak?  CHP'yi de destekleyebiliriz ancak emekten yana bir program çıkarsa  diye düşünüyoruz.
Yani önce değerlendireceğiz sonra destekleme kararı alacağız. Bunu tartışıyoruz. Bu konuda ıadayın açıklayacağı  programa, manifestoya  bakmak istiyoruz. Şehre nasıl bakıyor? Geldiği zaman yoksul halkın ıdaha da yoksullaşmasını mı isteyecek? Yoksa hayatı daha da ucuzlatacak mı? Buna bakıyoruz. Mesele kent yaşamı, kent yaşamını kolaylaştıracak mı?  Bu kentte daha güzel günler yaşamak için programlarını partiniz ilgili kurullarımızda birlikte inceleyeceğiz."

Muhabir: Öznur Güneş