Kozlu Belediyesi'nin 41 milyon TL'lik haciz borcu olduğunu söyleyen Altuğ Dökmeci, "Finansal bozulumu düzeltmek için bir ödeme planı yapmaya çalıştık, hala da çalışıyoruz. Aylık gelirimiz ile giderimiz birbirini karşılamıyor" dedi. 

Bürokrasiden geldiği için siyasi kaygısı olmadığını ifade eden Altuğ Dökmeci "Benim siyasi kaygılarım yok. Bürokratlıktan geldiğim için siyasi kaygım yok. Yalan söylemeyi sevmem, çok da bilmem, ihtiyaç da duymam zaten. Benim kendi abdestimden şüphem olmadığı için bir şeyi yalanla kapatma ihtiyacı duymam" diye konuştu. 

Kozlu Kadın Kolları Başkanı İlke Erel oldu Kozlu Kadın Kolları Başkanı İlke Erel oldu

Altuğ Dökmeci'nin açıklaması şöyle:
"Diğer Belediye Başkanı arkadaşlarımızla da görüşmeler yapıyoruz dün mesela Ankara'daydık. İki ay içerisindeki ilerlememiz teknik ve altyapı olarak bayağı iyi yerlere geldik. Şöyle ki, biz belediyeyi devir aldığımızda kurumsallıkla alakalı herhangi bir yapı yoktu. 3-4 kişi üzerinden işlerin sadece yapılmış! Burası çok önemli; 'mış' gibi davranarak bir şeyler yapılmaya çalışılıyormuş. O dönemde de ekonomik zorluklar olduğuna eminim, bazı şeylerin neden yapılamadığını kendimiz de yaşayarak da görüyoruz ama bu genel anlamda finansal bozunumu düzeltmemizin ilk aşaması olan kurumsallığa dönüş aslında hızlı bir şekilde ilerledi bu iki ay içerisinde. 

Biz zannediyorduk ki kanunlar ve nizamlar ne olursa olsun, belediyenin içerisinde takip ediliyordur ama bir kısım yerlerde eğitimsizlik ya da etik davranışın dışına çıkmak veya bilgisizlikle alakalı bazı iş ve işlemlerin yanlış yapıldığını tespit ettik. 

"İMZA YETKİLERİNİ İKİ YARDIMCIMA DAĞITTIM" 

"Öncelikle birim amirlerimize almaları gereken sorumlulukları verdik. İmza yetkilerim dağınık durumdadır. İki Başkan Yardımcım var. İki başkan yardımcıma imza yetkilerim dağılmış durumda. Bunu neden yaptım? Henüz imza yetkileri mi dağıtmadan önceki 3-5 gün içerisinde yaklaşık 50 tane imza ile baş başa kalıyordum. Gün içerisinde hem kurumun gidişatını takip etmek, hem vatandaş ihtiyaçlarını takip etmek ve hem de diğer sorumlulukları yerine getirmeye çalışırken hızlı bir şekilde ilerlemesi gereken imza sistemi bozuktu. Önce bu sorunu düzelttik. 

Bu sayede personelimizin sorumluluklarını ne şekilde ve ne derece almaları gerektiğini de öğretiyor. Çünkü imzanın en altında baş amir olunca alt personel nasılsa o imza attı yaklaşımıyla daha az sorumluluk almaya başlıyor. Oysaki benim daire amirlerimin her biri sorumluluklarını bilen ve sorumluluklarını alabilecek karaktere sahip insanlar. Biz aslında onlara onurlarını da geriye verdik. Her birinin belediyenin içinde odaları var, yazışma işleri için yardımcıları var, bütün ihaleleri daire müdürleri yapıyor. Bir kurumun çalışması için en önemli şey liyakattir. İşini bilen ehli sorumluluk alabilen inisiyatifi gerektiği yerde kullanabilen insanlarla çalışmaya devam etmemiz lazım, en önemli şey budur. Çünkü bizim harcadığımız para; devletin dolayısıyla milletin parasıdır. Fütursuzca harcayamayız bu parayı.
İki ay içerisinde daire müdürlerimizle bütün kendi şantiyelerini dolaştık, daire için müdürlerimizle personel toplantıları yaptık. Bazı personellerden şu şekilde geri dönüşler aldım; ‘Ben bugüne kadar hiçbir belediye başkanıyla oturup; bu şekilde konuşmadım ve dertleşmedim’ dediler. 
Biz onlarla aslında burada bir aile olduğumuzu, hep beraber bir şeyler yapmamız gerektiğini, yaparken de birbirimize destek olmamız gerektiği ile alakalı ve karşılıklı güveni getirecek konuşmalardı bunlar." 

“KOZLU BELEDİYESİ’NİN 41 MİLYON HACİZ BORCU VAR” 

Onun haricinde haciz borçlarımız var. Haciz edilmişiz biz, icralığız yani. Kozlu Belediyesi'nin 41 milyon icrası var. Bu bizim her şeyimizin önüne geçen bir konu aslında. Ben bu icrayı kapatayım desem arkadan gelen borçlar yine icralık olacak. 
İki ay içerisinde yaptığımız şey çarkları bozulan ve yağlanması gereken aynı zamanda kırılan çarkların değişmesi gereken belediyenin hala tamirat aşamasındayız.
İki ay çok uzun bir süreç değil. Biz belediyeyi 5 yıllığına emanet aldık. Benim retoriğim buranın bana emanet olduğudur zaten. Benim siyasi kaygılarım yok. Bürokratlıktan geldiğim için siyasi kaygım yok. Yalan söylemeyi sevmem, çok da bilmem, ihtiyaç da duymam zaten. Benim kendi abdestimden şüphem olmadığı için bir şeyi yalanla kapatma ihtiyacı duymam. 
Onun haricinde birinci önceliğimiz olan kurumsallığı sağlamaya başladık. Haftalık toplantılar, bazı birimlerimizle günlük toplantılar yaparak vatandaşımıza da aslında belediyenin ne kadar kurumsal olmaya çalıştığını göstermeye çalışıyoruz."

Muhabir: Öznur Güneş