Emeklilere 5 bin liralık ikramiye verilmesi uygulamasında çalışan emekliler kapsam dışında bırakılmıştı. ÇKS Sistemi'ne kayıtlı çiftçiler de çalışan emekli sayıldığı için kapsam dışında kaldı.

Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle yapılan tek seferlik ödeme kapsamında ÇKS kaydı bulunan ancak bugün herhangi bir üretim faaliyeti olmayan çiftçilere yönelik yeni bir düzenleme yapılacağı belirtildi.

Engelliler, 16 bin taş ile 80 maket ev yaptı Engelliler, 16 bin taş ile 80 maket ev yaptı

Daha önce üretim faaliyetleri nedeniyle ÇKS kayıtları bulunan, ancak günümüzde herhangi bir üretim faaliyeti olmayan yaklaşık 1,5 milyon çiftçi, 1 Ekim 2023 tarihine kadar çalışmayan emeklilere yönelik ikramiyeden yararlanamayınca, çiftçilerin yoğun talepleri ve çabaları sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'la bir araya gelerek sorunu çözme kararı alındı.

AK Parti kaynakları, emekli çiftçilere ikramiye ödenmesi için yapılacak düzenlemenin bütçe görüşmelerinden önce bir torba teklifle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'na sunulabileceğini açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi