Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Kışla Köyü Kırıklar Mahallesi’nde dere kenarında 400 yıl önce dedesinin dedesi tarafından yapılan su değirmenini ilerleyen yaşına rağmen ayakta tutmaya çalışan Ramazan Çapkın gençlere örnek oluyor. 

TTK’dan emekli olduğunu 41 senedir de atalarından kalma su değirmenini çok cüzi ücretle kendisinin çalıştırdığını belirten Çapkın: “Ben 4. kuşak olarak burada çalışıyorum. Çaycuma’nın her yerinden müşteri geliyor. Yaz- kış değirmen açık. Su değirmenlerin sayısı azaldığı için özellikle hafta sonları yoğunluk oluyor. Bir oğlum emekli oldu. Benden sonra oğlumun işin başına geçmesini istiyorum.  Ulusal bir kanalda belgeselim çekildi. Bundan önceki Tarım ve Orman Bakanımız beni İstanbul’da bir programa davet ederek mesleğe katkımdan dolayı teşekkür plaketi verdi. Çok mutlu oldum, işimi severek yapıyorum ama benden sonra devam edip etmeyeceğini bilemiyorum” diye konuştu.

Japonya'dan Çaycuma'ya kardeş okul geliyor Japonya'dan Çaycuma'ya kardeş okul geliyor

87 yaşında olmasına rağmen müşterileri  ile tek tek ilgilenen Ramazan Çapkın sağlığı el verdikçe taş değirmende mısır öğütmeye devam etmek istiyor.

değirmen1değirmen3değirmen5değirmendeğirmen4

Kaynak: Yeliz Alagöz