Bu yıl 19uncusu gerçekleştirilecek olan Uluslararası Sevgi-Barış-Dostluk Kültür ve Sanat Festivalinin programı belli oldu.
6 Temmuz Cuma günü başlayacak olan ve üç gün boyunca birbirinden görkemli etkinlik ve organizasyonlara imza atılacak festivalin üç gününde de hemen her dakika unutulmaz anlar yaşanacak.
Türk pop, rock ve sanat müziğinin dev yorumcularının sahne alacakları, basın ve tiyatro dünyasının ünlü yüzlerinin varlıklarıyla renk verecekleri, değişik kıtalardan gelecek halk oyunları ekiplerinin eğlenceli dakikalar yaşattıracakları festival, Ereğlinin tarihindeki unutulmazlar arasında yer alacak.
Sunuculuğunu ünlü manken-sunucu İPEK Tanrıyar ın yapacağı festivalin medya sponsorları Kral TV ve Kral Pop Radyo olacak. Kortej yürüyüşüne, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncuları Gürkan Uygun (Memati), Adnan Erdoğan (Deli Hüsnü), Rus sanatçı Darya, Çankaya Belediyesi Hoy-Tur Halk Dansları ekibi de katılacak.
Festival programı şöyle:
6 TEMMUZ 2012 CUMA
11.00: Çocuk Filmi Gösterimi
Karayel-Film
Yer: AKM Sinema Salonu
11.30: Anadoluda Yaşam adlı Karma Fotoğraf Sergisi
Anadolu Fotoğraf Dergisi-Hamit Yalçın
Yer: Abdi İpekçi Sergi Salonu
11: 45: Sevgi Barış Dostluk Slogan Yarışması
Ereğli Gazeteciler Derneği
Karikatür Sergisi
Mehmet Selçuk
Filografi Sergisi ve Canlı Performans
Adem Kayaoğlu
Halk Dansları Gösterisi- Senegal
Yer: Yaşlılar ve Gençler Evi
12.00: Geçmişten Günümüze Gemi Maketleri Sergisi
Kamil Koralp-Yusuf Akmeşe
Ereğli Sanat Kurumu Derneği
Yer: Alemdar Müze Gemisi Hizmet Binası
12.30: Hat Sergisi
Hayrullah ALTAY
Yer: Cumhuriyet Halk Evi
13.00: Tanıtım ve Tekstil Stantlarının Açılışı
Yer: Kahverengi Kafe karşısı otopark alanı
Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği
(Osmanlı Çileği Tanıtımı, Mutfak Reçeli ve Çilek Suyu dağıtımı)
Bisikletsevenler Derneği Tanıtım Standı
13.00: Kan Bağışı Kampanyası
Kızılay
Yer: Alemdar Müze Gemisi Alanı
13.00. İmza Kampanyası
Ereğliye Spor Kompleksi İstiyoruz Platformu
Yer: Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı karşısı kamelya
13.30: Sanayi ve Otomobil Stantlarının açılışı
Yer: Yalı Caddesi Eski Otopark Alanı
13.45: Sergi Açılışları
Anadolu Güzel Sanatlar Derneği Karma Sergisi
Prof.Dr.Vural Yıldırım-Salih Keleş-Şerif Günyar-Güner Yener
Ufuk İbrahimoğlu-Seymen Erbayoğlu-Özgür Yener
Ereğli Sanat Kurumu Derneği
Yer: AKM Osman Zeki Oral Sergi Salonu
Sevgi Barış Dostluk Resim Sergisi
Erdemir Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
Yer: AKM Vedat Can Sergi Salonu
14.00: Yöresel Ürünler Sergisi Açılışı
Davulcu Selim ve Ekibi Davul-Zurna Gösterisi
(Bartın ve İlçeleri Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği)
Yer: Yöresel Evler
15.30: Ulusal ve Uluslararası Halk Dansları Gösterileri
Senegal-Meksika-Litvanya-Yakutistan-Kuzey Osetya-Ereğli Belediyesi
Gülüç Vesile Dikmen İlköğretim Okulu Bitlis Yöresi Folklor Ekibi
Yer: Amfi Tiyatro
16.00: Çocuk Filmi Gösterimi
Karayel-Film
Yer: AKM Sinema Salonu
17.00: Konser
Gökhan Kılıç
Yer: Amfi Tiyatro
18.00: Festival Korteji
TED Koleji Bandosu eşliğinde
Başlangıç Noktası: Ereğli Lisesi Bahçesi
19.00: Festival Açılışı
Yer: Anıt Önü Sahne
20.00: Çankaya Belediyesi Hoy-Tur Halk Dansları Ekibi
Yer: Anıt Önü Sahne
21.00: Konser
Halil Sezai
Yer: Anıt Önü Sahne
22.00: Sevgi Barış Dostluk Ödül Töreni
Ereğli İşitme Engelliler Futbol Takımı
(1inci Lige çıkarak göstermiş oldukları başarılarından dolayı
Başarı Madalyası takdim edilecektir.)
Zuhal Yılmaz
22.30: Konser
Serdar Ortaç
Yer: Anıt Önü Sahne
Havai Fişek Gösterileri
7 TEMMUZ 2012 CUMARTESİ
09.00: Tarihi ve Turistik Yerler Gezisi
Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği
Hareket Noktası: Belediye Önü
12.00: Satranç Turnuvası
EVEDER
Yer: Cumhuriyet Halkevi
13.00: Uçurtma Şenliği
Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği
Ulusal ve Uluslararası Folklor Gösterileri
Yakutistan-Senegal-Meksika-Litvanya-Kuzey Osetya-Ereğli Belediyesi
Yer: Kestaneci Mahallesi-Radar Mevkii Uçurtma Tepe
13.00: Briç Turnuvası
Briç İhtisas Kulübü
Yer: Erdemir Mühendisler Derneği
14.00: Halk Müziği Konseri
İsa Muslubaş
Ereğli Gazeteciler Derneği
Yer: Amfi Tiyatro
14.00: Tiyatro
Aptal
Müjdat Gezen Tiyatrosu
Yer: AKM Sineme Salonu
14.30: Tulum Eşliğinde Horon Gösterisi
Artvin Rize Laz Kültür Derneği
Yer: Amfi Tiyatro
15.00: Söyleşi
Türkan Saylan, ÇYDD ve Hukuk
Av.Hüseyin Karataş
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
Yer: AKM Küçük Nikah Salonu
15.00: Söyleşi ve İmza Günü
Kübra Teke
Yer: Çınaraltı Bozhane Kafe
15.00: Hayvan Barınağına ve Kanatlı Hayvan Parkına Gezi
Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü
Yer: Ereğli Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve
Rehabilitasyon Merkezi-Cumhuriyet Halkevi
15.00: Davulcu Selim ve Ekibi Davul-Zurna Gösterisi
(Bartın ve İlçeleri Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği)
Yer: Amfi Tiyatro
15.30: Söyleşi ve İmza Günü
Savaş Ünlü
Ereğli Gazeteciler Derneği
Yer: Lal Kafe
16.00: Söyleşi
Uğur Dündar-Yılmaz Özdil-Müjdat Gezen
Yer: Cehennemağzı Mağaraları
16.00: Ulusal ve Uluslararası Halk Dansları Gösterileri
Senegal-Litvanya-Kuzey Osetya
Yer: Cumhuriyet Halk Evi
16.00: Canlı Seramik ve Heykel Performansı
Şerif Günyar-Turnette Seramik Yapımı
Güner Yener-Heykel Yapımı
Yer: Alemdar Müze Gemisi Önü
16.30: Söyleşi
Özel Eğitime Gereksinimi Olan Çocuklar Nasıl Bir Eğitim Almalı?
Ercan Karaca
Türkiye Özel Eğitimciler Derneği Genel Başkanı
Yer: Lal Kafe
17.00: Çocuk Filmi Gösterimi
Karayel Film
Yer: AKM Sinema Salonu
17.30: Semah Gösterisi
Alevi Kültür Dernekleri
Yer: Cehennemağzı Mağaraları
17.30: Ulusal ve Uluslararası Halk Dansları Gösterileri
Yakutistan -Meksika-Senegal-Litvanya- Kuzey Osetya
Ereğli Belediyesi-Gülüş Vesile Dikmen İlköğretim Okulu
Yer: Amfi Tiyatro
18.30: İmza Günü
Uğur Dündar-Yılmaz Özdil
Yer: Alemdar Müze Gemisi Önü
19.30: Konser
Darya
Yer: Anıt Önü Sahne
20.30: Konser
Şebnem Ferah
Yer: Anıt Önü Sahne
22.00: Sevgi-Barış-Dostluk Ödül Töreni
Uğur Dündar-Yılmaz Özdil-Müjdat Gezen
22.30: Konser
MFÖ
Yer: Anıt Önü Sahne
Havai Fişek Gösterileri
8 TEMMUZ 2012 PAZAR
08.00: Trekking-Doğa Yürüyüşü
Ereğli İtfaiyecileri Arama Kurtarma Derneği (ERİDAK)
Yer: Gümeli Bölüklü ile Bacaklı Yaylası (1630 metre)
Not: Saat 08.00da Belediye önünden hareket edilecektir.
09.00: Bisiklet Gezisi
Bisikletsevenler Derneği
Parkur: Radar-Soğanlısuyu Arası
Yer: Belediye önünden saat 08.30da Radara araç kaldırılacaktır.
11.00: Çocuk Filmi Gösterimi
Karayel Film
Yer: AKM Sinema Salonu
12.00: Satranç Turnuvası
EVEDER
Yer: Cumhuriyet Halkevi
13.00: Klasik Müzik ve Çoksesli Koro Konseri
Erdemir Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Çoksesli Korosu
Yer: Cehennemağzı Mağaraları
13.00: Piknik
Ulusal ve Uluslararası Halk Dansları Gösterileri
Senegal-Meksika-Litvanya-Kuzey Osetya
Yakutistan-Ereğli Belediyesi
Festival Yürütme Kurulu
Yer: TepePark
14.30: Söyleşi ve İmza Günü
Medyanın Hayatımız ve İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi
Ayşenur Yazıcı
Yer: AKM Nikah Salonu
15.00: Yelken Yarışları Ödül Töreni
Türkiye Yelken Federasyonu Zonguldak İl Temsilciliği
Yer: Erinç Özdamar Yelken Tesisleri
15.00: Söyleşi-İmza Günü
Hikaye mi, Öykü mü?
Dr.Gülseren Ünsün Engin
Yer: Lal Cafe
16.00: Şiir Dinletisi ve İmza Günü
Kenan Işık
Yer: Cehennemağzı Mağaraları
16.00: Konser
Erdemir Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Pop Müzik Grubu
Yer: Amfi Tiyatro
17.00: Satranç Turnuvası Ödül Töreni
EVEDER
Yer: Cumhuriyet Halkevi
17.30: Tenis Turnuvası Ödül Töreni
Ereğli Tenis İhtisas Spor Kulübü
Yer: Cumhuriyet Halkevi
18.00: Söyleşi
&nbs